Пожежно-рятувальна служба у місті Києві

Печерське районне управління ГУМНС України в м.Києві, вул. Рибальська, 14/16

Опубліковано: 03.09.2019, 10:10

Печерський район розташований у центральній частині столиці на правому березі Дніпра. Займає площу 37 кв. км. Там проживає 132,2 тисячі киян. На його території, окрім промислових, наукових, учбових та культурних закладів, розташовані Адміністрація Президента України, Верховна Рада України, Кабінет Міністрів, Національний банк України, Генеральна прокуратура, Палац спорту, спорткомплекс "Олімпійський".

Охороняють район 1-ша самостійна державна пожежна частина, розташована за адресою вул. Рибальська, 14/16 та 32-підпорядкована державна пожежна частина (вул. Круглоуніверситетська, 20). Точних відомостей про виникнення пожежної частини на Печерську немає. З літописів відомо лише те, що пожежне депо було збудоване у другій половині ХІХ ст. (приблизно 1877 році) на розі вул. Либської та Грушевського, біля Дворцового майдану неподалеку від Маріїнського палацу. Проте пізніше депо було розібране. Зараз на його місці знаходиться готель "Київ".

Будівля була поділена на дві частини, в одній була розмішена поліцейська дільниця, а в другій - пожежна частина. Вона називалась Дворцовою, а її чисельність на той час становила 20 - 30 чоловік особового складу. В той час брандмейстери всіх частин мали кожен крім основних, додаткові "функціональні" обов'язки. Брандмейстер Дворцової частини поєднував заготівлю фуражу та поповнення кінського складу з заготівлею продуктів для особового складу всіх частин, для чого Міська управа відводила ділянки під сінокіс та городи.

Крім Дворцової, на Печерську була ще військова пожежна команда, яка мала назву "Кріпосна ".

У січні 1921 року при Дворцовій частині відкрились перші однорічні курси пожежних інструкторів і науково-показниковий музей пожежної справи. Минали роки, на озброєння частини надходила нова пожежна техніка та обладнання. З травня 1941 року воєнізована пожежна команда змінила назву і стала називатися Воєнізованою міською пожежною командою №1 (ВПК-1).

З листопада 1943 року Печерський район охороняли вже дві команди ВМПК-21 по вул. Рибальський, 7, та ВМПК-20, яка охороняла Кабінет Міністрів, Верховну Раду, ЦК КПУ. На промислових об єктах (Київський ДОК, завод "Арсенал") були створені Добровільні пожежні товариства. Після проведення реорганізації пожежних команд Київського гарнізону, з 1956 року була створена 1-самостійна державна пожежна частина, до складу якої увійшли 20-та й 21-ша пожежні команди та інспекція державного пожежного нагляду Печерського району.

31 грудня 1969 року був підписаний акт прийому в експлуатацію нового пожежного депо на вул. Рибальській, 14/16, а в січні наступного року весь особовий склад разом з технікою переїхав в нову пожежну частину.

22 травня 1982р. була організована воєнізована пожежна частина спеціальної техніки - 32, яка і була передана в підпорядкування Печерського району.

Очолювали 1-шу пожежну частину Печерського району в різні роки :

" з 1966 по 1969 рік - підполковник Бойко Петро Іванович;

" з 1969 по 1977 рік - підполковник Благополучний Петро Костянтинович;

" з 1980 по 1987 рік - підполковник Миргородський Андрій Андрійович. За підсумками оперативно-службової діяльності в 1984 році 1-ЗДПО зайняв 1-ше місце серед частин Київського гарнізону, частина була нагороджена перехідним "Червоним прапором".

" з 1987 по 1998 рік - підполковник Овсянніков Валерій Іванович.

" З 1998 по 2003 рік - полковник Кукурудзяк Сергій Дмитрович. За час його керівництва стались значні зміни в частині. При проведенні огляду-змагання 2002-2003 рр. серед підрозділів Київського гарнізону " На кращу бойову підготовку чергового караулу" особовий склад 1-го караулу 1-СДПЧ зайняв 3 місце. В частині оновлена техніка, придбано 2 пожежних автомобілі, в службових приміщеннях зроблені ремонтні роботи, виконані роботи по благоустрою фасаду частини та території.

" з 2004 по 2007 роки очолював підрозділ підполковник внутрішньої служби Борис Олександр Павлович.

З 2007 року і по теперішній час керує управлінням полковник служби цивільного захисту Бондаренко Володимир Васильович.

Працівники пожежно-рятувальної служби Печерського району, як першої так і 32-ї частин неодноразово відзначались урядовими нагородами.

За проявлену мужність та відвагу при ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 р. були нагороджені Орденом "Червоної Зірки":

" Поплавський Юрій Пилипович, лейтенант, начальник караулу 32-ПДПЧ;

" Коваль Ігор Григорович, старшина, командир відділення 32-ПДПЧ;

" Немировський Олександр Анатолійович, сержант, командир відділення-водій 32-ПДПЧ;

" Прищепа Володимир Олександрович, сержант, пожежний 1-СДПЧ; Орденом "Знак Пошани":

" Кущенко Леонід Іванович, старший сержант, пожежний 1-СДПЧ;

" Околовський Федір Миколайович, старшина, командир відділення 1-СДПЧ;

" Старовойт Віталій Миколайович, старший сержант, водій 1-СДПЧ;

" Худолей Іван Павлович, старшина, водій 32-ПДПЧ;

Медаллю "За відвагу на пожежі" нагороджені 12 співробітників, медаллю "За трудову відзнаку" - 2, медаллю "За бойові заслуги" - 1 чоловік.

14 грудня 1995 року при гасінні пожежі в житловому будинку по вул. Лютеранській, за проявлену мужність та відвагу при виконанні службових обов'язків нагороджений молодший сержант Бортніков Андрій Григорович почесною відзнакою Президента України Хрестом " За мужність" (посмертно).

Бойова робота підрозділу

24 травня 1964 року виникла пожежа в бібліотеці Академії Наук УССР вул,Володимирська,62. Обстановка на пожежі була дуже складна, їй було присвоєно підвищений ранг - "Пожежа №2", висока температура, сильне задимлення, захаращенність проходів не давали особовому складу працювати на всю потужність. Гасіння проводилося в апаратах КІП-7. Недивлячись на складну обстановку, особовий склад 1-СВПЧ працював самовіддано,проявляючи мужність та героїзм до повної ліквідації пожежі.

19 травня 1979 року сталася пожежа в Софійському Соборі, розташованому по вул. Володимирський 24. Після отримання повідомлення, о 13 год. 25хв. СВПЧ-1 прибула на гасіння пожежі в складі двох відділень та по розпорядженню керівника гасіння пожежі подала ствол "Б" на дах. В 13.30 на пожежу прибув, начальник УПО УВС м. Києва Хорошок М.А., який очолив подальше гасіння. Завдяки оперативним, та професійним діям пожежних підрозділів, о 15.40 пожежа була ліквідована. До особового складу СВПЧ-1 зауважень не було.

7 вересня 1983 року пожежа виникла в гірничому комплексі шахти №116 Будівельно-монтажного управління №6 "Київметробуд", розташованому по вул. Карла Маркса. О 12.33 до місця пожежі прибула СВПЧ-1 у складі двох відділень, під керівництвом начальника частини лейтенанта Єрмакова М.В. Одразу ж по прибуттю, одну АЦ було встановлено на гідрант, прокладено 2 магістральні лінії довжиною 100м та 3 робочі, до місця розповсюдження вогню було подано 2 стволи "А" та 1 ствол "Б". По прибуттю до місця пожежі начальника УДПО ГУ МВС України в м. Києві полковника Хорошка М.А., який очолив керівництво по гасінню пожежі, було створено три бойові дільниці. Керівництво однієї з них було покладено на начальника СВПЧ-1. О 12.55 пожежа була локалізована, а 13.50 повністю ліквідована. За проявлену мужність та хоробрість при гасінні цієї складної пожежі, наказом начальника УВС Київського міськвиконкому був заохочений весь особовий склад СВПЧ-1.

В 1994 році особовий склад приймав участь в гасінні складної пожежі (пожежа №3) в драматичному театрі ім.Франка на сценічній частині та колосниках. Завдяки швидкому прибуттю та прфесійним діям, пожежа не розповсюдилася на глядацький зал.

В 1996 році - пожежа в житловому будинку по вул.Хрещатик,23. Особовим складом було евакуйовано, з використанням АД-30, 7 мешканців та виведено 16 чоловік з 8-го поверху.

В 1996 році - пожежа №2 в підвальному приміщенні будівлі Національного банку України, вул.Інституцька,9.Висока задимленість приміщень не дозволила вийти працівникам банку на зовні. Завдяки рішучим діям особового складу частини в умовах сильного задимлення та високої температури всі працівники банку були евакуйовані за допомогою автодрабин та колінчатого підіймача.

В 1997 році бойовий розрахунок 32-ПДПЧ на ПНС-110 та АР-2 приймав участь в гасінні пожежі газового фонтану в с.Мільки, Прилуцького району, Чернігівської області. На протязі 6 діб особовий склад в складних польових зимових умовах подавав по магістральним лініям воду на відстань 2 кілометри для гасіння газового фонтану за допомогою АГВГ та захисту особового складу від дії високої температури. Великий резонанс викликала пожежа, що виникла 27 липня 1998 року на станції Київського метрополітену "Лук'янівська" Сирецько-Печерської лінії. Повідомлення про пожежу надійшло до чергової частини Управління державної пожежної охорони столиці о 16 год.33 хвилини. За лічені хвилини на місце події прибули перші пожежні підрозділи. Як з"ясувалось, загорання виникло в приміщенні місцевої дренажної перекачки, площею 50 кв. метрів, яке розміщене в районі підескалаторного простору на рівні пасажирської платформи на позначці 62 метри. Тривалий час пожежники не могли приступити до ліквідації через високу напругу кабелів. Найперше, що було зроблено, пожежні, не чекаючи рятувальних служб, проведено евакуацію людей, які знаходились в цей час на станції та в електропотязі. Для гасіння та рятування людей було створено 7 груп - розвідувальних, пошуково-рятувальних та груп гасіння. На кожну групу було покладено окреме завдання: Група гасіння (дві ланки ПДПЧ-1) на чолі з підполковником Мандебурою П.М., заступником начальника ЗДПО-1 замінила біля осередку пожежі ПДПЧ-2,6, у яких закінчувалось повітря. Одержавши дозвіл на гасіння, приступила до ліквідації пожежі. О 17 год. 26 хвилин повністю ліквідували загорання. Завдяки високопрофесійним та рішучім діям пожежної служби, було врятовано 16 громадян. Серед них 9 звернулись за медичною допомогою, 5 з яких - працівники метрополітену. Серед інших громадян трьох було госпіталізовано, двоє з незначним отруєнням чадним газом. Всі врятовані отримали нервове потрясіння. Причиною ж пожежі було коротке замикання силових електричних кабелів.

6 лютого 2002 року - пожежа №2 по вул.Садовій,3 на четвертому поверсі 6-го під'їзду адміністративної прибудови Будинку Уряду України. На момент прибуття 32-ПДПЧ та 1-СДПЧ горів кабінет №403, також були задимлені вище розташовані поверхи, на яких знаходились працівники Кабінету Міністрів. Завдяки рішучім, сміливим та високопрофесійним діям особового складу та правильному вибору вирішального напрямку, пожежу було ліквідовано в найкоротший строк з використанням 5 стволів "Б" та 8 ланок ГДЗС.В ході гасіння було врятовано 4 людей. Особовий склад, що приймав участь у евакуації людей та гасінні пожежі, був відзначений прем'єр-міністром України.